​Myš laboratorní

O myškách snad jedině říct, že je to vhodný miláček pro toho, kdo má doma málo místa. Myška není vhodná pro děti mladší 7 let. Je to křehké zvířátko. Dožívá se asi 1,5-2 roky.

Příbytek

Otázka zda klec, či akvárko je stále aktuální. Co je lepší vám však nikdo nezaručí. Vždy narazíte na někoho, kdo preferuje to a jiný tohle. Já osobně myšky v kleci nikdy neměla, takže to nemohu posoudit. Myšky jsem chovala v akváriu...Popravdě mi trošku vadilo to neustálé vymýšlení přikrývání seshora, aby myšky neutíkali....Pak jsem ale přišla na skvělé řešení. Koupila jsem přepravdku s víkem. Tak velkou, aby se do ní vešlo všechno příslušenství...Od té doby jsem myšky chovala už pouze v přepravkách. Ale jak už jsem na začátku řekla, každý má svůj názor :)

Úkryt


Já osobně svým myškám dávám jen roličky od toaletního papíru. Domečky, ať už plastové, nebo dřevěné, mají spousty nevýhod a já vlastně ani nevidím žádné výhody. V plastovém domečku se rychle zapaří vzduch a myška velice rychle onemocní. Dřevěný domeček zase rychle nasákne ,,myší,, pach, kterého domeček nezbavíte.

Co dát myšce na hnízdo?

Myška potřebuje hnízdečko, i když nemá mladé, nebo je to kluk. Každá myška se ráda zahrabe. Jako materiál na hnízdečko použijte seno, trávu, papírové kapesníčy, látku, toaletní papír atd. Materiál zozházejte po celém příbytku. Myška se zabaví tím, že si vše natahá do místa, kde je jí nejlíp. Myška tak rozvíjí svou fantazii. 

Potrava

Základ stravy myšky je zrní (a různá semínka) Slunečnicová semínka podávejte je jen v malém množství a ne často - jsou tučná. V létě můžete dát myšce taky trochu trávy. Myška papá moučné červy (dávejte jen jako pamlsek), zeleninu (mrkev, zelí, salát, rajče…), ovoce (mandarinky, jablka, pomeranče, kousek hrušky…), oříšky (né solené, pozor burské oříšky jsou hodně tučné, dávejte je myšce jen občas, jako pamlsek). Myškám můžete dávat trochu sena, pletou si z něj hnízdečko. 

Jednu nebo více?

Myšky si kupte dvě (samotné by bylo smutno). Kupte si dvě samičky. Samečka si můžete koupit jednoho. Dva a více možná také, ale bála bych se, že se budou prát. Samozřejmě, že pokud máte dovoleno od rodičů koupit si jen jednu myšku, nevadí to. Snažte se jí, ale opravdu věnovat a hrát si sní :) Myšky jsou vhodné pro děti (né mladší 7 let), protože nekoušou. A ještě, POZORmyšky SKÁČOU a vymyslí opravdu cokoliv aby se mohli proběhnout mimo příbytek!!! Příbytek musí být zakrytý. Nejlépe uplně celý. Použijte dveřevý obdelníkový rám na který natáhnete husté pletivo. Nepodceňte to. Z vlastní skušenosti vím, že probudit se v noci s tím že po vás běhá myš, která utekla neni nic moc =D

Mláďata

Pokud áte samečka k samičce, nakryje jí (pokud je v říji. Pokud myška myšáka odmítne (což se někdy neobejde ani bez malého kousnutí), nezoufejte a pokud se vysloveně neperou, nechte je spolu. Až přijde samička do říje, nechá se nakrýt.Krytí trvá několik sekund, opakuje se však několikrát. 
Myška je březí 20-21 dní. Březost poznáte po asi 15 dnech po nakrytí. Myška má pak tvar jako hruška. Stavba tělíčka březí myšky vypadá asi takto: Hlavička, kousek tělíčka, po obou stranách dva ,,výklenky,, a zadeček většinou splyne s bříškem. Myšku v době březosti moc neberte do ruky, ale určitě si neřikejte: Myška je březí, tak ji radši nechám být a nebudu jí vyndavat, abych jí neublížil. To se, také může stát, že po porodu nepozná váš pach a bude vás kousat. Pokud myšku vyndaváte do dlaně, zvyšte svoji opatrnost při manipulaci. 
Rodí holá, slepá mláďata, kterých je většinou 5-18. Odstavují se po pěti týdnech života. Po odstavení, myšky také rozdělte podle pohlaví. Po porodu nesahejte do hnízda, mohlo by se stát, že myška ze strachu o ně, mláďata sežere. Nelekejte se ale když to náhodou udělá ,,bezdůvodně,,. To se někdy stává.